Derry

12. října 2007 v 21:45 | Dundee |  Cestá má je daleká...
Druhé největší město Severního Irska. Historické město, ve kterém se zachovaly hradby chránící historický střed města. Ale také symbol lidských obětí a nepokojů, které trápí Severní Irsko již pěknou řádku let.
Blížíme se k hranici mezi Irskou republikou s Severním Irskem a já přemýšlím, jak bude vypadat. Ostnaté dráty, zátarasy, vojáci a pověstní britští imigrantští úředníci, pečlivě zkoumající každého, kdo by chtěl proniknout na území spojeného království?
Severni Irsko
Krajina Severního Irska
Kdepak. To jen najednou míjíme dvě benzínky v lukách (v Irsku to nevídaný jev) a na každé jsou jiné ceny. A kvalita silnice se výrazně zlepšila. Ale nikde nikdo. Žádné zátarasy, žádní vojáci. Po chvíli přejíždíme řeku Foyle a vjíždíme do města Derry, které je od hranice vzdálené pár mil.
Město vyrostlo na místě kláštera založeného sv. Kolumbou na břehu řeky Foyle v roce 546. Původní název Doire znamenal dubový háj a byl později poangličtěn na Derry. V roce 1613 bylo město zahrnuto do kolonizačního plánu londýnských cechů a získalo předponu London. Mohutné hradby, které obepínají historické centrum města situované na pahorku nad řekou byly dokončeny v roce 1618 a patří k nejzachovalejším v Evropě. Dosahují výšky až osmi metrů a v některých místech jsou až devět metrů silné. Tato mohutná obranná stavba se obyvatelům Londonderry vyplatila, protože hradby se nepodařilo nikomu prolomit.
Pro protestanty je Londonderry historickým symbolem. Jakýmsi "posvátným místem". V roce 1689 zavřeli protestantští Učedníci městské brány před Jakubem II. a katolické vojsko město obléhalo po dobu 105 dnů.
Derry
Z hradeb je katolická Bogside jako na dlani
Než dorazily válečné lodě z Anglie, tak z původních 20 000 obyvatel sedm tisíc lidí zemřelo hladem a na následky chorob. V předsíni katedrály sv. Kolumby je dodnes vystavena dělová koule z malty, kterou na město vypálili vojáci Jakuba II. a která uvnitř obsahovala text kapitulace. Odpovědí obyvatel obléhaného města bylo odhodlané "No surrender!" (Nevzdáme se). Heslo, které dodnes používají unionisté usilující o těsnější spojení Severního Irska s Velkou Británií. Obléhání Londonderry skončilo 12. srpna 1689 a při výročích tohoto dne pochodují ti, kdož se považují za potomky Učedníků (Apprentice Boys) po městských hradbách.
Derry
Štíty v Bogside připomínají boj za rovnoprávnost
V roce 1921, v roce vzniku Severního Irska, tvořili katoličtí obyvatelé většinu města a předpokládali, že rozhraničující komise povolí připojení Derry ke vznikajícímu svobodnému Irsku. K tomu ale nikdy nedošlo a namísto toho byli katolíci (nacionalisté) vystaveni systematické diskriminaci, která se týkala jak hlasovacího práva, tak bydlení a zaměstnání.
Derry
Občanská práva pod přísným dozorem. Snad aby nedocházelo k jejich porušování
Derry
Vstupujete do Derry nebo do Palestiny?
V roce 1967 vznikl Spolek pro ochranu lidských práv (Northern Ireland Civil Rights Association), jehož cílem je boj proti diskriminaci menšin a nerovnostem v sociální sféře. A tak se Derry v roce 1968 stalo centrem katolického hnutí za občanská práva. Katolická čtvrť Bogside se nachází přímo pod hradbami starého města a právě zde se odehrávaly protestní akce a pochody. Při pokusu o potlačení protestní akce konané v neděli 30. ledna 1972 zastřelili britští výsadkáři na místě 13 z celkových 20 000 účastníků. Čtrnáctá oběť zemřela na následky zranění o několik dnů později v nemocnici. Tento den ze zapsal do historie jako "Krvavá neděle" (Bloody Sunday) a Derry se rázem stalo symbolem katolíků za boj o rovnoprávnost.
Britská armáda uzavřela katolickou čtvrť a obléhání Derry se opakovalo po téměř tři sta letech. Ovšem tentokrát byli v obležení katolíci. Z této doby je také slavný monumet FREE DERRY, který upozorňuje dnešní návštěvníky na jeden z check-pointů, kterými se vstupovalo do obléhané čtvrti.
Odvetná akce na sebe nedala dlouho čekat, a za pár týdnů zastřelila IRA přímo v kasárnách 16. paradesantní brigády v Aldershot 7 lidí. A další teroristické útoky IRA následovaly ruku v ruce s odvetnými akcemi britské vlády a armády.
Derry
Pozorovatelny britské policie na hradbách Derry
Derry
Dříve hlídala klid pod hradbami děla, dnes je nahrazuje moderní technika. Ovšem účel plní stejný
Pochoduji po hradbách a shlížím dolů na Bogside. Celou katolickou čtvrť mám pod sebou jako na dlani. A za mými zády se tyčí chráněné pozorovatelny britské armády a policie a věže plné kamer, monitorující každý pohyb dole v Bogside. I z hradeb je dobře patrná vyvěšená palestinská vlajka, upozorňující na zřejmou paralelu. Ostatně na druhé straně města vlaje uprostřed protestantské čtvrti vlajka izraelská.
Scházím dolů do Bogside a míjím nástěnnou malbu hrdě hlásající: "Nyní vcházíte do svobodného Derry". Obracím zrak vzhůru směrem k hradbám starého města a pohledem zdravím kamery sledující každý můj pohyb. Mráz mi běhá po zádech. A hlavou se honí vzpomínky na nedávnou minulost mé vlastní země. Tak takhle vypadá svoboda v zemích Evropské unie.
Derry
Bloody Sunday - pomník obětem
Symbol katolické čtvrti - onen bílý monument s černým nápisem je vlastně zeď kdysi obývaného domu. Během potlačování násilností v těchto místech bylo rozbouráno více takovýchto domů a nový systém ulic umožňuje lepší kontrolu celé oblasti.
Pár kroků od tohoto místa je pomník se jmény čtrnácti obětí střelby v roce 1972 a hned vedle ještě jeden. Ve tvaru velkého puklého písmene H. Hunger-strike - hladovka. Tento pomník je věnován všem politickým vězňům, kteří byli vězněni v britských věznicích, drželi hladovku a zemřeli, aby upozornili na neřešený problém lidských práv v Severním Irsku. Prvním z nich byl v roce 1981 Bobby Sands.
Derry
Další oběti boje za lidská práva
Ještě než opustíme Derry, táhne mne zvědavost i na druhou stranu. Za řekou je Waterside - protestantská čtvrť. Všechny obrubníky chodníků natřeny červeno-modro-bíle. Policejní budovy chráněny několikametrovými ocelovými zátarasy a jejich vchod je třikrát zalomený, jako když vcházíte do pevnosti. A policejních hlídek je najednou všude nějak víc. Ne, toto rozhodně není přívětivé místo. Opouštíme Derry a opět projíždíme klidnou, zelenou krajinou, kterou zdobí bílé tečky oveček. Jen některé z vesnic mají malované obrubníky a obrněné policejní stanice.
Derry
Část protestantské čtvrti
Derry - policie
Severoirská policejní hlídka
Na svačinu stavíme na parkovišti, kde stojí již pár aut. Za chvíli přijíždí policejní hlídka a každého zkoumá pohledem. Parkoviště se rychle vyprazdňuje a já se po chvíli opatrně přibližuji k jejich vozu. Policisté jsou, k mému údivu, velmi vstřícní, takže mi dovolí nejen si vůz prohlédnout, ale i vyfotit. Jedná se o upravený Land Rover, doplněný o pancéřování a mřížové kryty jak všech světel, tak i velmi silných neprůstřelných skel. Navíc boky vozu jsou chráněny ještě speciální nástavbou tlumící střely a útoky granátem. Vůz je vybaven i hasicím systémem, takže hlídka může hasit svůj hořící vůz přímo z kabiny. Vzadu je místo pro čtyři muže v plné zbroji a další náhradní zbraně. Celá ta obluda váží přes 3,5 tuny.
Severní Irsko
Opouštíme Derry a irská krajina nás vítá uklidňující zelenou
Vypadá to, že služba u místních policejních jednotek asi příliš nudná nebude. A to je teprve počátek měsíce července. Hlavní akce protestantů se očekávají 12. července a ve dnech následujících. To je totiž výročí bitvy na řece Boyne z roku 1690 a potomci tehdejších vítězů - protestantů to potomkům tehdejších poražených katolíků musí, jako každoročně, náležitě připomenout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Cesta poutníka...