Y Gwir yn erbyn byd

Skotsko mezi kapkami deště- Úvod

11. října 2007 v 9:27 | cestopis a báječné fotky Františka Štauda |  Cestá má je daleká...
Rozhodla jsem se sem vložit vyprávění Františka Štauda o jeho cestě Skotskem... Ptáte se proč? Skotsko je nádherná, divoká a svodobná země... Má v sobě kouzlo, které vám prostoupí duší a zatemní vám zrak...Prýští ze země, pableskuje a jiskří ve vzduchu... Zaslechnete ho v šepotu větru, který vane nad rozeklanými pahorky a zelenými pláněmi... Zpívají o něm řeky... Je v krvni tamních lidí... Je tam... Pro ty, kdo ví, kde hledat... Je tam... A vy ho teď můžete alespoň z části poznat díky panu Františku Štaudovi... Vydejte se s ním na cestu touto nádhernou divotvornou zemí... Zemí, která vám vstoupí do duše a zahoří v žilách jako oheň... Vydejte se na cestu... Máte-li dost odvahy :)...
Pozn.: Veškerý text nechávám prozatím v původním znění a to včetně tzv. "esemeskového" stylu psaní... Možná si někdy najdu čas to opravit, ale dnes to nebude:)
Skotsko mezi kapkami deště-Úvod
Hrac na dudy
"Jezis ta je hezounka, japak se menuje?"
"Kristinka."
"No, sladounka, a kolipak ji je?"
"Devet mesicu."
"Roztomila, zejo. Pani sousedko, podte se taky podivat. A .... ehmm ... kdepak ma tatinka?"
"Myslim, ze nekde ve Skotsku."

Bezpocet podobne potupnych dialogu musela ustat moje zena, kdyz pristoupila na dalsi z mych bezelstnych napadu. Tedy, ze zenska cast rodiny bude v lete tesit babicky v Cechach, zatimco muzska tretina (pro kulhajici matematiky = ja) se pojede nadychat cerstveho vzduchu a inspirace na Skotskou vysocinu a ostrovy.

Ne ze bych chtel jet zcela sam, ale muj horsky kamarad Jem se vymluvil na pracovni povinnosti a druhy clovek prichazejici v uvahu, jednoznacne, a logicky, odmitnul - "Letos bych nerad zmoknul".

Cestu jsem mel naplanovanou jen velmi ramcove a byl pripraven ji ze dne na den menit, cehoz jsem take hojne vyuzival. Prvni tyden jsem se chtel trochu porozhlednout po Skotske vysocine, druhy tyden, pokud pocasi dovoli, proplout a proslapat Vnitrni Hebridy a za mimoradne priznivych okolnosti - tedy za A) bude trochu slusne pocasi, za B) nejaky z asi stovky filmu v batohu bude jeste neexponovany a za C) samota mi jeste nepoleze na mozek - se na treti tyden vydat na nejzapadnejsi skotske ostrovy, na Vnejsi Hebridy.

Diky velkorysosti milovane manzelky ("Hlavne obcas brnkni kde jsi"), benevolenci meho anglickeho sefa ("Tri tydny to bez nas snad genova terapie prezije. Ja jedu do Norska") a mimoradne prizne pocasi jsem nakonec na moji solove panske jizde Skotskem stravil pres tri tydny, ujel 1400 km autem (pujcenym nebo stopnutym), usel pres 160 km (po svych) a zbylych asi 250 km me vozily lode nejruznejsich velikosti a rychlosti. Za tu dobu jsem vytahnul svoje vodovzdorne nacini na celych DESET MINUT.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Cesta poutníka...